מחלות הכליה – יתר לחץ דם

יתר לחץ דם – Hypetension הוא היום הסיבה השנייה לאי- ספיקת כליות סופנית בעולם המערבי ולצורך בטיפול כלייתי חלופי. יתר לחץ דם יכול לפגוע במערכת כלי הדם והלב ולגרום אירוע מוחי ומחלת כליות. בשנים אחרונות יש ירידה בפגיעה בלב ובמספר אירועי המוח עקב לחץ דם, אך יש עלייה ניכרת בפגיעה בכליות.
עדיין לא ברור אם איזון מיטבי של לחץ הדם מונע התפתחות של מחלות כליות. כמו כן לא ידוע אם טיפול אחד עדיף על טיפול אחר במניעת התפתחות מחלת כליות מיתר לחץ דם.
יתר לחץ דם יכול להיות ראשוני, והגורם להופעתו אינו ידוע לנו. 95 אחוזים מחולי יתר לחץ הדם סובלים מיתר לחץ דם ראשוני. ב- 5 האחוזים הנותרים יתר לחץ הדם הוא משני למחלות בבלוטות האדרנל, בכלי הדם בכליות, בכלי הדם בלב, למחלות כליה ובמצבים נדירים יותר.
חסימה בזרימת הדם לכליות דרך עורקי הכליות יכולה לגרום יתר לחץ דם. ההפרעה בזרימה יכולה להופיע בצעירים(Fibromuscular Dysplasia) או במבוגרים עקב טרשת עורקים. החסימה יכולה להיות חד -צדדית או דו- צדדית.

בניגוד למצב בכלי הדם בלב, כאשר יש חשד לחסימה בעורקי הכליות, לא תמיד יש צורך בצנתור כליות אבחנתי ו/או טיפולי. אם לחץ הדם מאוזן ואין סיכון לתפקוד הכלייתי, לא חייבים לבצע צנתור כליות ואפשר לעקוב אחר מצב החולה לפי שיקול הדעת הרפואי.
יתר לחץ דם גורם לפגיעה בכליות הנקראת Nephrosclerosis, הפגיעה כוללת שינויים ראשוניים בכלי הדם התוך כלייתיים, ועקב כך נזק משני בגלומרולוס. חולים אלה סובלים בדרך כלל גם מהרחבה של החדר השמאלי בלב ומשינויים בכלי הדם בעיניים (רטינופתיה היפרטנזיבית).

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:
הטיפול במרפאת טרום-דיאליזה

מעקב טרום דיאליטי מתבצע במרפאה נפרולוגית מתמחה שיעודה העיקרי לדחות ככל האפשר הצורך בטיפול בדיאליזה. המרפאה כוללת צוות רפואי רב מקצועי: רופא מומחה בנפרולוגיה אחות מומחית בדיאליזה יועצת דיאטנית מומחית בטיפול במחלות כליה עובדת סוציאלית...

BOTULINUM TOXIN בשימוש רפואי נוירולוגי

מה זה BOTULINUM ? חומר חלבוני שמופרש על ידי חיידק בשם CLOSTRIDIUM BOTULINI שחי בתנאים אנארוביים – חוסר חמצן-, הרעלן פועל כ- סכין כימי שכן הוא מנתק את המסלול הכימי (אצטילכולין) העובר בין העצב לבין...

נגישות