חיסון שפעת עונתית,דף מידע מטופלים בדיאליזה

החורף מתאפיין בעלייה בשכיחות מחלות זיהומיות בדרכי הנשימה. רובן מחלות נגיפיות, אך קיימת עליה גם במחלות חיידקיות, בעיקר כתוצאה מסיבוכי מחלות נגיפיות. המחלות פוגעות בכל קבוצות הגיל, אך קיימת רגישות גבוהה במיוחד בקרב תינוקות וקשישים.

עקרונות המניעה

ניתן לצמצם באופן משמעותי את הסיכון שבהדבקות במחלות הזיהומיות של החורף על ידי נקיטת מספר אמצעים פשוטים. שיטות המניעה נחלקות לשתי קבוצות עיקריות: חיסונים (כנגד שפעת), ואמצעים שאינם תרופתיים (שמירה על היגיינה ואחרים).

אמצעים שאינם תרופתיים למניעת השפעת

טיפים להפחתת התחלואה בשפעת

נקיטת מספר פעולות בסיסיות עשויה לסייע למזער את ההדבקה בשפעת:

 • שטיפת ידיים

מומלץ לשטוף ידיים עם סבון ומים לעתים קרובות. לפני האוכל, לפני טיפול במזון, לאחר יציאה מהשירותים, לאחר מגע עם הפרשות, לאחר שיעול ועיטוש, ולאחר מגע עם טישו משומש. שטיפת ידיים לעתים קרובות מקטינה את הסיכוי להדביק ולהידבק.

 • כיסוי הפה והאף בעת שיעול ועיטוש

כסוי הפה והאף רצוי שלא יעשה בעזרת כף היד, אלא יש להשתמש בטישו ולזרוק לפח. כך יקטן הסיכוי להדביק את אחרים כאשר נוגעים בחפצים משותפים.

 • הישארות בבית אם לא חשים בטוב

מומלץ לא לצאת מהבית (לעבודה, לימודים וכו’) אם מרגישים התחלה של מחלה, ולא לשלוח ילדים חולים לבית הספר, לגן או למעון. רק לאחר שמחלימים וחשים בטוב ניתן לחזור לשגרה בעבודה או במסגרת החינוכית.

חיסון נגד מחלת השפעת

משרד הבריאות מזכיר לכל אזרחי המדינה שהשפעת ניתנת למניעה על ידי חיסון, בתנאי שהחיסון ניתן לפחות שבועיים לפני החשיפה למחלה. החיסון מומלץ לכל אזרחי המדינה מגיל 6 חודשים ומעלה. קיימות גם קבוצות סיכון כמפורט להלן.

החיסון ניתן חינם בכל סניף של כל קופת חולים.

החיסון מכיל 3 מרכיבים בהתאם לזני השפעת הצפויים בחורף הקרוב, ומכוון כנגד שלושה מרכיבים של נגיף השפעת (שניים מקבוצה A ואחד מקבוצה B),  להלן הרכב החיסון של השנה הנוכחית:

 1. A/California/7/2009 (H1N1)-like
 2. A/victoria/361/2011 (H3N2)-like
 3. B/Massachusetts/2/2012-like (B/Yamagatalineage) virus. (מרכיב שלא נכלל בחיסון של השנה שעברה)

כמו כן, יש חיסון חי מוחלש בעל 4 זנים אשר מכיל את שלושת המרכיבים שהוזכרו וכן את הזן: B/Brisbane/60/2008-like (B/Victoria lineage) virus אשר ההתוויות שלו שונות ומפורטות בתדריך החיסונים של האגף לאפידמיולוגיה.

מדוע חשוב להתחסן מדי שנה ?

החיסון מונע הדבקה במחלה וכן סיבוכים כגון דלקות ריאה, אשפוזים ותמותה. מומלץ להתחסן מדי שנה שכן המחלה משתנה ובכל שנה מופיע נגיף חדש, מעט שונה מזה שהיה בשנה הקודמת. החיסון השנה (ובכל שנה), מיוצר על בסיס תחזית של ארגון הבריאות העולמי שקובע מהם הזנים הצפויים באותה שנה.

מדוע יש צורך לקבל חיסון נגד שפעת גם השנה, לאנשים שחוסנו בשנה שעברה, על אף שהזנים הנכללים בחיסון השנה זהים לאלו שהיו בחיסון של השנה שעברה?

רמת הנוגדנים נגד זני התרכיב מתחילה לדעוך כששה חודשים לאחר החיסון, עם שונות מסוימת לפי חיסון וקבוצת גיל.  בכל הקבוצות שנבדקו, כעבור שנה, רמת הנוגדנים אינה מספקת הגנה מרבית.

מי צריך להתחסן?
כעיקרון החיסון מומלץ לכל האוכלוסייה מבני 6 חודשים ומעלה. עם זאת, יש חשיבות יתר לחסן את הקבוצות הבאות:

א. מחלת לב וכלי דם נרכשת או מולדת, כולל מחלת לב שיגרונית

ב. טרשת עורקים

ג. אי ספיקת הלב

ד. השמנה חולנית, BMI גדול או שווה ל 40

ה. קצרת הסימפונות (אסטמה)

ו. ברונכיטיס כרוני

ז. פיברוזיס ציסטי

ח. ברונכיאקטאזיס

ט. אמפיזמה

י. שחפת

יא. מצבים כרוניים לאחר הפרעות נשימתיות בתקופת הילוד

יב. מחלת הסכרת

יג. מחלות מטבוליות כרוניות אחרות עם נטייה מוגברת לפתח זיהומים

יד. מחלות כרוניות של הכליות ודרכי השתן, מטופלי דיאליזה

טו. מחלות מלוות דיכוי המצב האימונולוגי לרבות AIDS ומחלות ממאירות

טז. חולים אשר מקבלים טיפול מדכא חסינות

יז. חוסר דם ממושך.

יח. מחלות כבד

יט. מחלות נוירולוגיות

כ. מחלות המטולוגיות

 • חיסון לפי גיל:

א. אנשים בני 50 שנה ומעלה, ובמיוחד בני 65 ומעלה.

ב. ילדים מגיל חצי שנה ועד 6 שנים ובמיוחד עד גיל שנתיים.

 • נשים בהריון
 • אנשים החיים במוסד סגור בהם קיים סיכון מוגבר להדבקה
 • סגל רפואיעקב היותם בסיכון גבוה להדבקה, וכן עקב הסיכון להדביק את מטופליהם
 • אנשים חיוניים בתפקידי מפתח בארגונים שונים.

מתי להתחסן?

רצוי לחסן נגד שפעת כבר מתחילת חודש אוקטובר ומאוד מומלץ לא מאוחר מסוף נובמבר, אולם ניתן לחסן גם לאחר מועד זה.

מהן תופעות הלוואי של החיסון?

חיסון השפעת מכיל נגיפים מומתים או מוחלשים, ואינו יכול לגרום לשפעת. הופעת זיהום נשימתי סמוך לקבלת החיסון פירושו שהתרכיב ניתן בתקופת הדגירה של השפעת, או שהמחלה נגרמה על-ידי מחולל אחר.

התגובות לאחר מתן תרכיב שפעת הן נדירות: תופעות מקומיות: אודם, נפיחות, רגישות במשך 1-2 ימים, מופיעות בפחות משליש ממקבלי החיסון. תופעות כלליות: חום, כאבי שרירים ותופעות כלליות אחרות מופיעות 12 -6 שעות לאחר הזרקת התרכיב ונמשכות יום או יומיים. תופעות אילו נדירות בהרבה ועלולות להופיע בעיקר לאחר מתן חיסון בפעם ראשונה.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:
בדיקת צפיפות העצם

דלדול עצם, או בשמה הלועזי אוסטיאופורוזיס, היא מחלה הנובעת מפגיעה במיקרו-ארכיטקטורה של העצם וירידה במסת העצם. כתוצאה מכך נפגעת העמידות של העצם בפני טראומה והסיכון לשברים גדל בהתאם. בדיקת צפיפות עצם מזהה אם קיים מצב...

הטיפול בדיאליזה – מידעון למטופל חדש

הטיפול בדיאליזה – מידע למטופל.

נגישות