BOTULINUM TOXIN בשימוש רפואי נוירולוגי

מה זה BOTULINUM ?
חומר חלבוני שמופרש על ידי חיידק בשם CLOSTRIDIUM BOTULINI שחי בתנאים אנארוביים – חוסר חמצן-, הרעלן פועל כ- סכין כימי שכן הוא מנתק את המסלול הכימי (אצטילכולין) העובר בין העצב לבין ה”אבר מבצע הפעולה” (EFFECTOR ) שהנו שריר או בלוטה. כאשר ה”אבר מבצע הפעולה” מקבל פחות “פקודה” מהעצב, פעילותו מופחתת.

באיזה מקרים ה BOTULINUM יעיל?
השימוש ב-בוטולינום טוקסין, במטרה להשיג אפקט מהיר של “שיתוק” חלקי או החלשה של השריר, תורם באופן משמעותי לשיפור איכות החיים של חולים הסובלים מ-הפרעות תנועה.
הפרעות בתנועה של אברי גוף הן תוצאה של התכווצות מוגזמת, בלתי רצונית, של השרירים באזורי גוף שונים. החומר מוזרק לאזור הנגוע וגורם הרגעה של השריר.
לצורך שימוש רפואי החומר (רעלן) עובר תהליך מורכב של דילול ,ניקוי וסינון ומופקת תמצית בריכוז נמוך מאוד שאינו מסוכן לבריאות .

בספרות המקצועית מומלץ להשתמש ברעלן במקרים הבאים:
התכווצויות של שרירי הפנים – מצמוצים, סגירה בלתי נשלטת של העיניים בזמן נהיגה ופעילות בשמש התכווצות עם סגירת העין ומשיכת זווית הפה בזמן דיבור או לעיסה , נעילת הלסתות או חריקת שיניים בלילה וביום , טיקים .
מיתרי הקול – שינוי בנפח הקול לעיתים הנו תוצאה של התכווצות מוגזמת של שרירי המיתרים.
שריר הצוואר – הצוואר נמשך לצדדים , אחורה או קדימה עם או בלי כאבים. בצורה מתמשכת או בדומה לרעד של הראש המזכיר תנועת “כן-כן ” או “לא-לא”.
שרירי הגפיים עליונות ותחתונות מכווצים לאחר אירוע מוחי , תאונות דרכים עם פגיעה מוחית או צווארית , תרשת נפוצה או מחלת הדיסטוניה ממוקמת לגפה בזמן פעילות ספציפית, כגון שרירי האמה בזמן כתיבה או אצבעות היד בזמן נגינה , שרירי כף הרגל בזמן הליכה או שרירי הסוגרים ( פי הטבעת בעצירות קשה ).
הרעלן משפיע גם על בלוטות עם הפרשה חיצונית כמו בלוטות זעה ובלוטות רוק, הזרקת החומר באזורים מזיעים פועל ביעילות רבה למניעת הזעת יתר. כך גם בהפרשת יתר של הרוק .
ילדים עם שיתוק מוחין הגורם לקושי בהליכה עקב נוקשות קיצונית ברגליים (ספסטיות).
מבוגרים הסובלים מפגיעה מוחית על רקע טראומה ,אירוע מוחי , ניתוחי ראש וצוואר וטרשת נפוצה , עם פגיעה ישירה על תפקודם העצמאי כתוצאה משיתוקים ספסטיים מלווה בכאבים והתכווצות קשה של שרירי הגפיים התחתונות עד לאי יכולת ללכת .
תאונות דרכים הגורמות לנזק המוכר בשם ” צליפת שוט” – שינוי במצב שרירי הצוואר (WHIPLASH INJURY ) מלווה בכאבים מתמשכים של הראש והצוואר. עם הזמן נגרם שינוי תוצאת תנוחה להקלת כאב. תנוחה לא טבעית זו הופכת לקבועה ובלתי הפיכה. מוכרת בשם TORTICOLLIS או עיוות שרירי הצוואר . טיפול מקומי המשלב הזרקת בוטולינום ופיזיותרפיה ומאפשר הקלה ותפקוד סביר.
מגרנה מחלה שמתאפיינת בכאב ראש ולפעמים צוואר ופוגעת קשות בתפקוד נשים המבוגרות צעירות. במקרים קשים בהם אין שיפור בעקבות טיפולים הקונבנציונליים. הזרקת בוטולינום לשרירי הקרקפת וצוואר משפרת באופן משמעותי את האומצה והתדירות של הכאב המחזורי.

פרסומים מקצועיים מצביעים על יעילות הבוטולינום בכאב ממקור שרירי אך גם כאב עצבי, לכן הזרקת הבוטולינום מומלצת לכאבי גב קשים שמקורם טראומה או פגיעה דגנרטיבית, מקרים של נפילה בקרב קשישים הגורמות לטראומת ראש וצוואר, הספסטיות שבגפיים משתלבת עם כאבים קשים , ותנועות בלתי רצוניות אחרים .
השפעת הבוטולינום על פעילות השרירים השונים הנה מהירה אך זמנה מוגבל. ההשפעה תתרחש בתוך 2-10 ימים ותפוג במהלך תקופה של 3-6 חודשים. לאחר “תקופה ההשפעה” החומר מתפרק ומשחרר את השריר בחזרה , בלי תופעות בלתי הפיכות!!
הזרקת הרעלן בוטולינום צריך שתבוצע אך על ידי רופא מומחה בנוירולוגיה אשר התמחה בטיפול בהפרעות תנועה .
ככל הידוע אין הבוטולינום מותיר תופעות לוואי, מעבר לתגובה אלרגית מידית מקומית או תופעה אלרגית המזכירה שפעת בימים הסמוכים להזרקה.
ראוי לציין כי במידה ומוזרקת כמות חומר מעבר לנדרש יש ותורגש חולשה של השריר למשך מספר שבועות. אך גם זו תחלוף.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך:
הטיפול בדיאליזה – מידעון למטופל חדש

עריכת המידעון: גב’ לריסה זיסלין אחות אחראית א.פ.ק אשקלון.   הטיפול בדיאליזה – מידע למטופל.

שאלות נפוצות על מחלות כליה

כיצד מתגלות מחלות כליה? מחלות כליה מתגלות ברוב המקרים בבדיקות דם ו/או שתן. האם מחלות כליה מתאפיינות בכאבים? מחלות כליה אינן חייבות לגרום לכאבים. האם שתי הכליות נפגעות? מחלות כליה הינן בדרך כלל דו-צדדיות, ופוגעת...

נגישות